Praha, 19. ledna 2023

Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) předala 18. ledna vybraným neziskovým organizacím ceny v jubilejním 10. ročníku Neziskovka roku 2022.

Existují ocenění a Ocenění. Neziskovka roku, za kterou stojí Nadace rozvoje občanské společnosti, si velké písmeno určitě zaslouží. Nejen tím, že vyhodnocuje profesionalitu práce neziskových organizací unikátním způsobem. Symbolem Ocenění je prisma – hranol z optického skla – magický předmět, který dokáže odhalit všechny barvy bílé. Stejně jako to dělá Neziskovka roku s odkrýváním kvalit přihlášených organizací. 

Hodnotící proces ocenění Neziskovky roku je založen na unikátní metodice „Zdravé organizační řízení“©. Tato metodika byla vytvořena Nadací rozvoje občanské společnosti ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy, která je partnerem projektu. Na hodnocení spolupracují nezávislí odborníci z řad komerčního i neziskového sektoru, státní správy, experti a významné osobnosti, které se aktivně podílejí na rozvoji občanské společnosti v ČR.

Vítězem 10. ročníku Neziskovky roku mezi velkými neziskovkami se stal spolek Dobromysl, v kategorii středních neziskovek si cenu odnesl Toulcův dvůr a mezi malými neziskovkami zabodovalo České ILCO. Cenu veřejnosti si již podruhé odneslo Nedoklubko  a to s 1390 hlasy z celkových 5293 hlasů.

„Neziskovky roku jsme letos vybírali jubilejně již po desáté, tentokrát z celkového množství 55 přihlášených. Věřím, že finálním výběrem soutěž obhájila svou pověst nezávislého a prestižního ocenění pro nejlépe řízené neziskovky v České republice,“ uvedla Taťána Plecháčková, ředitelka NROS. 

Oceněné neziskovky sdílely včera radost z umístění a současně potvrdily, že jim zapojení do soutěže   třífázového procesu hodnocení pomohlo se systematickým nastavením procesů a efektivním řízením jejich organizací a též, že se staly důvěryhodnější pro potenciální dárce. Ocenění Neziskovka roku dlouhodobě zlepšuje kvalitu práce neziskového sektoru.

Partnery Neziskovky roku 2022 byly Nadační fond ŠKODA AUTO, Nadace ČEZ, Česká spořitelna
a Nadace PRECIOSA. Ceny vítězům poté věnovaly společnosti Bohemia Sekt, CanDoo a časopis Reportér.

Kompletní výsledky soutěže Neziskovka roku 2022

Malá neziskovka

  1. místo – České ILCO, z.s.
  2. místo – Revma Liga Česká republika
  3. místo – SK KONTAKT BRNO, z.s.

Střední neziskovka

  1. místo – Toulcův dvůr z.s.
  2. místo – Perinatální hospic Dítě v srdci, z.s.
  3. místo – Děti patří domů, z.s.

Velká neziskovka

  1. místo – Dobromysl z. ú. 
  2. místo – Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM z.s.
  3. místo – Czechitas z. ú.

Cenu veřejnosti získala organizace Nedoklubko z.s. druhá v pořadí byl Perinatální hospic Dítě v srdci, z.s.