Jste jednotlivec nebo organizace, která nějakým způsobem pomohla svým projektem nebo činem k budování a posílení občanské společnosti? Rozhodli jste se třeba rozvážet obědy seniorům, sehnali jste počítače pro znevýhodněné děti či jste zorganizovali akci na podporu někoho ohroženého?

Nominace je možné posílat do 20. prosince skrze elektronický formulář.

Proč Cena Ladislava Čerycha a Čin roku?

Ocenění za mimořádné činy pro občanskou společnost nese název po významném mecenáši Ladislavu Čerychovi, osobnosti, která si svou vzdělaností, skromností, velkorysostí a nepolevujícím elánem získala obdiv široké veřejnosti. Od konce 90. let se věnoval podpoře programů mezinárodní spolupráce a šíření myšlenek evropské integrace, což se promítlo i do jeho spolupráce s Nadací rozvoje občanské společnosti.

Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) iniciovala udílení této ceny v roce 2020 ve vazbě na události kolem pandemie covid-19 a chtěla tak reagovat na úžasnou vlnu občanských iniciativ a solidarity. Současně chtěla navázat na odkaz Ladislava Čerycha, který svým životním příběhem naplňuje důležité hodnoty občanské společnosti a nadace samotné, tedy respekt, soudržnost a upevňování demokratických hodnot.

Cenu Ladislava Čerycha za Čin roku 2022 získala Markéta Horneková.

Vítěze vybrala odborná porota z celkem 22 zaslaných příběhů. Markéta Horneková již osm let pomáhá zapojovat děti na okraji společnosti.

“Moc si ocenění vážím. Zpočátku jsem měla pocit jisté nepatřičnosti, protože jsem nikde neviděla ten onen velký „čin“. Ale ono je to jinak a jsem moc ráda, že porota toto téma ocenila.Pracujeme s rodinami, které jsou z nejrůznějších důvodů na okraji společnosti. Je to ocenění, že naděje, láska a trpělivost je taky velký čin,” zhodnotila své pocity Markéta Horneková.  

Znáte někoho jako je třeba Markéta? Setkali jste se s nějakým činem, který je záslužný a zasloužil by si ocenit? Dejte mu o našem ocenění vědět, aby se mohl do 20. prosince přihlásit.